čtvrtek 22. září 2011

Balónové jednotky K.u.k letectva - K.u.k Ballonkompanien (BK)

Balóny se rozšířily do téměř celého světa. Ale stále zde přetrvával názor, že balón je pouze atrakce pro bohaté než skutečný plněhodnotný bojový stroj. Ovšem docházelo i k situacím, kdy se pozemní síly musely stále častěji obracet s pomocí na vzduchoplavce, když si již nevěděli rady.

Jako první použili Miláňané malé papírové montgolfiéry pro přepravu zásob a k dopravě letáků a výzev do okolí obleženého města. Systém byl takový, že na neřízených balónech byly zavěšeny balíčky s tiskovinami a napojeny na doutnákovou šňůru. Délka byla volena podle času, kolik balónu trvá urazit do cílového prostoru.

Roku 1849 dokonce dosáhli Rakušané prvenství s bombardováním ze vzduchu. Stalo se tak poté, co dokázali před Benátkami využít svých zkušeností s balóny z předchozího roku. Jelikož rakouské dělostřelectvo nemělo možnost odstřelovat centrum města, došlo k návrhu Franze von Uchatiuse, aby byla nad město poslána stovka balónů, z nichž by každé nesl třicetiliberní granát s načasovaným doutnákem. Ovšem balóny se dostaly do vyšší výšky, než bylo zamýšleno a tak se dárek pro Benátky sesypal na rakouskou pěchotu. Na Benátky dopadla jediná bomba - na náměstí sv. Petra.

Franze von Uchatius došel s dalším nápadem. Vytvořil soustavu několika balónů. První, upoutaný přímo k zemi, nesl v koši dva letce. Od nich by vedlo doutnákové lano, jež by směřovalo k dalšímu balónu a to s pumou. Aby se ,,bombardovací" balón nevracel pomocí lanka zpět, bylo rozhodnuto o nesení několika pomocnými balóny ve vodorovné poloze. Celkově byla teoreticky tato soustava poměrně dobře promyšlená, v praxy byla příliš těžkopádná pro možné nasazení.

V k.uk. armádě:
Je nepochybné, že předpověď počasí je nezbytná pro všechny letecké nebo pozemní operace - a na technické úrovni v 1. světové válce mnohem více než dnes! Přesná předpověď počasí byla nezbytná pro vedení bojových operací a bylo nutné jeho trvalé sledování, tzv. Stabile Feld-Wetter-Stationen.

Čtyři Feld-Wetter-Zentralen se nacházely v Lemberg, Budapešť, Udine a Trient (s pobočkou v Bozen), meteorologické pozorování armádou v této oblasti bylo organizováno ve Stabile Feld-Wetter-Stationen (statické meteorologická stanice) a mobilních Feld-Wetter-Stationen. Všechny tyto stanice byly pod velením nižších důstojníků nebo rovno technické vojenské úředníky, někdy důstojníka aspirantů, zda mají nějaké konkrétní kvalifikace z jejich povolání nebo občanské výchovy.

Od začátku války se balóny používaly jako stanoviště řízení dělostřelecké palby a průzkum nepřítelova zázemí.  Na začátku konfliktu podléhaly tyto jednotky pod velení dělostřelectva, později, zřejmě roku 1917, vytvořily vlastní část armády.

Balónové jednotky se dělily na dvě skupiny a to Bespannte Ballonkompanien (složitelné BK) a Automobilisierte Ballonkompanien (BK přesunutelné pomocí auta).

Tabulkový stav Bespannte Ballonkompanien
-1 velitel
-6 důstojníků
-137 poddůstojníků a mužů
-82 koní a 31 koňských povozů

Tabulkový stav Automobilisierte Ballonkompanien

-6 důstojníků
-128 poddůstojníků a mužů
-28 koní a 6 koňských povozů


Přehled jednotek:
Číslo Umístění
BK 1 HG Boroevic - VII.Korps na Baldizza u Ghirano
BK 2 HG Boroevic - IV.Korps na Colfrancui u Oderzo
BK 3 Kisa - VII.Korps - 24.ID
BK 4 6.AK na Vittorio
BK 5 6.AK - XXIV.Korps v Campo, Longo
BK 6 Kisa - XXIII.Korps na Casa Braida u Ceggia
BK 7 6.AK - II.Korps na Costa u Refrotoli
BK 8 Kisa - XXIII.Korps Sincielli na jihu Boccafossa
BK 9 4.AK - XII.Korps
BK 10 Kisa - XVI.Korps Cesconi na severozápad Oderzo
BK 11 Kisa - VII.Korps na Cavallier u Motta
BK 12 HG Kövess - 74.FA-brigáda na Radautz u Hadikfalva
BK 13 Kisa - VII.Korps na Vascellari u Ghirano
BK 14 Kisa - XXIII.Korps na Ripa Zancana východ Ceggia
BK 15 Kisa - XVI.Korps na Fontenelette
BK 16 Kisa - 33.ID na Visna
BK 17 6.AK - II.Korps na Premaor
BK 18 Kisa na Istrago u Spilimbergo
BK 19 HG Boroevic
BK 20 6.AK - XXIV.Korps na Collalbriga
BK 21 6.AK - XXIV.Korps na Ogliano
BK 22 6.AK - XXIV.Korps na endian
BK 23 HG Boroevic
BK 24 Kisa - 64.HonvID na Oderzo-Colfrancui
BK 25 6.AK - XXIV.Korps - 17.ID na Ramera
BK 26 Kisa - XVI.Korps severozápadně od Vazzola
BK 27 Kisa - IV.Korps na Sgadolerie u OderzoJednotky rezervních balónů:
Jméno Umístění
Ergänzungszug 1 Kisa - BK 25 na Ramera
Ergänzungszug 2 Kisa - BK 2 v Oderzo
Ergänzungszug 3 Kisa - BK 15 v Fontenelette
Ergänzungszug 4 Kisa - BK 1 na Ghirano

Žádné komentáře:

Okomentovat