Karel Husárek
narozen:31.1.1893
zemřel:26.7.1972
Před a za světové války:
Karel Husárek studoval před první světovou válkou v Brně stavební inženýrství. To díky vypuknutí války nedokončil a nastoupil do rakouské armády a vystudoval ženijní školu. V roce 1915 jako stavební specialista pro armádu do Ruska. Avšak roku 1916 padl do ruského zajetí a srpnu roku 1917 vstoupil do československých legií. Kromě některých velitelských funkcí, nejvýznamější byla jako náčelník štábu 2.střelecké divize čs.legií v Rusku.
Meziválečná ČSR:
Do vlasti se vrátil roku 1920. Zasloužil se o výrazné zlepšení strategie v československé armádě. V březnu 1935 byl ustanoven do funkce ředitele opevňovacích prací. Pod vedením K. Husárka navrhlo Ředitelství opevňovacích prací během krátké doby jedno z nejdokonalejších opevnění v Evropě. Záslušné bylo, že čs. odborníci nepřijali společně s Husárkem francouzský vzor stoprocentně ale vytvořili o mnoho modernější vzory.
Husárek se svými odborníky nepřijali i francouzskou koncepci obrany a umístili LO za pásma TO do vnitrozemí. Francouzská koncepce se v roce 1940 minula s účinkem, kdy byla přední linie LO rozmetána dělostřelectvem.
Protektorát:
Za doby protektorátu působil Husárek od roku 1943 jako civilní expert ve Škodových závodech v Plzni. Předtím pracoval na Slovensku v Dubnice nad Váhom, kde se v létě 1939 stal ředitelem zdejší zbrojovky. V té době se snžil tajně posílat dodávky do SSSR. Roku 1941 se musel vrátit do Prahy. V květnu 1945 se organizačně podílel na vývoji pražského povstání.
Po válce:
Byl souzen a byla mu odebrána vojenská hodnost. V létě 1946 byl z vězení propuštěn.Vyšetřování pokračovalo až do roku 1948, kdy byl zproštěn viny. Byl obviněn i vojenským kárným výborem, jež také chtěl zbavit viny, ale zásah nového ministra obrany Alexeje Čepičky ho v říjnu 1950 uznal vinným a odebral mu veškeré ,,výhody´´ občana včetně důchodu. V 50.letech pracoval ve státním nakladatelství technické literatury jako překladatel a v 60. letech těžce onemocněl a musel býti hospitalizován.
Zemřel 26. července 1972 v Praze. Jeho ostatky byly roku 1974 převezeny do Paříže. V roce 1991 byla Karlu Husárkovi vrácena posmrtně hodnost divizního generála.
Vyznamenání udělená K.Husárkovi:
Československo:
Československý válečný kříž 1918 se dvěma lipovými ratolestmi
Řád Sokola s meči
Československá revoluční medaile 1914 - 1918
Československá medaile Vítězství 1918
Francie:
Důstojník Čestné legie
Válečný kříž 1914 - 1918 s hvězdou
Jugoslávie:
Řád Jugoslávské koruny II. třídy
Rumunsko:
Řád Rumunské hvězdy s meči II. třídy
Rusko:
Řád sv. Anny s meči II. třídy
Zdroje:
Československé pevnosti, stručná historie-kapitola Osobnosti jež se zasloužili o budování předválečné armády
internet-Wikipedie, armada.vojenstvi.cz
Žádné komentáře:
Okomentovat