pátek 25. listopadu 2011

Gliwický incident v předvečer války (31.8.1939)



Gliwice je malé městečko v dnešním Polsku, roku 1939 se nacházelo na německém území, tzv. Horní Slezsko. O tato území byla od roku 1918 až do 20.let 20.století vedeny boje mezi polskou armádou a německým Freikorpsem. Město zůstalo nakonec v Německu až do roku 1945, kdy se stalo definitivní součástí Polska. Městečko mělo sehrát roli i při budoucím plánu nacistického vedení na tahájení nové světové války.

Problémem v očích Němců ovšem byla spojenecká smlouva Polska s Francií a Británií. Hitler se nechtěl (alespoň roku 1939) dostat do konfliktu se západoevropskými mocnostmi, proto pověřil svého prvního muže - Heinricha Himmlera, vedoucího SS - provedením akce, jež by dala Německu důvod zaútočit s oprávněním na Polsko. Ten tím pověřil svého chráněnce - Reinhrada Heydricha -rovněž příslušníka SS a SD. Úkol si Heydrich vzal do spolupráce s Heinrichem Müllerem, velitelem gestapa.

Akci samotnou provedlo komando SD. Příslušníci Bezpečnostní služby (Sicherheitsdienst - SD) byli obléknuti do uniforem polské pravidelné armády. Pod rouškou tmy 31.srpna 1939 členové útočného komanda, pod vedením majora SS Alfreda Naujockse, vtrhli do místností vysílčky v polských uniformách a po krátké přestřelce, během které nechali v objektu těla vězňů oblečených do uniforem polské armády, včetně Franciszek Honioka, Němce, který pomáhal polským lidem a byl den před tím zatčen gestapem. Ten byl na místě otráven injekční stříkačkou s jedem, oblčen do polské uniformy a několikrát střelen, aby jeho smart v boji nabyla na realitě.

Poté Němci vysílali rozhlasem v polštině zprávu, ovšem do vysílání se dostalo pouze devět slov: ,,Pozor! Tady Gliwice, rozhlasová stanice je v polských rukou."

Přestože samotné vysílání zprávy nebylo plně odvysíláno, bylo slyšet údajně v okolních polských i německých vesnicích. Ještě téhož večera Adolf Hitler vystoupil se svým dalším hořečným projevem o krutosti Polska. Nad ránem 1.září 1939 se přes německo-polské hranice převalily první německé tanky. Začala druhé světová válka.

Američtí korespondenti byli svoláni k dalšímu dni, ale žádné neutrální strany neměly dovoleno vyšetřovat incident v detailu a mezinárodní veřejnost byla skeptická ohledně německé verze incidentu. Nemnoho dnů poinvazi do Polska, mezinárodní veřejnost a tisk pochopili, co znamená německá obranná prevence - ve dnech bezprostředně po Gleiwitzském incidentu bylo poznáno, že operace musela být plánována měsíce předem.
Pravdu němečtí představitelé řekli až před Norimberským tribunálem.


O incidentu byl natočen roku 1961 i černobílý film: The Gleiwitz Case (Glivický případ)



Zdroje:
Wikipedie-org
http://wikipedia.infostar.cz
časopis Extra Revue

Žádné komentáře:

Okomentovat