neděle 19. září 2010

Boj v kostele sv. Metoděje a Cyrila - pražská Reslova ulice (18.6.1942)

Atentát na Heydricha Němce z míry nevyvedl a snažili se za každou cenu dopadnout atentátníky



Atentát na Heydricha, úkryt v kostele a Čurdova zrada:
Když 27.května 1942 spáchali parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík atentát na Heydricha, stálo se jejich dopadení a pomsta prioritou protektorátních orgánů prioritou číslo jedna. Ovšem najít atentátníky se podařilo až 16. června 1942 když se parašutista Karel Čurda přihlásil na místní úřadovně gestapa. Ještě podle jeho výpovědi stihli Němci pozatýkat téhož dne většinu lidí jež parašutistům pomáhali. Současně gestapo zjistilo pravé identity hledaných-Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc jež se všichni ukrývají v chrámu sv. Cyrila a Metoděj v pražské Reslově ulici. Celé tři týdny se zde sedm těchto odbojářů a parašutistů schovávalo, ovšem Karel Čurda, taktéž parašutista kolaboroval a vyzradil úkryt parašutistů a jejich kontakty na služebně pražského Gestapa.

Boj v kostele a sebevražda zbývajících parašutistů:
Ráno 18.června, o 4.10 hod., obklíčilo chrám nad 800 německých vojáků. Po prohledání bytu kostelníka, němečtí vojáci po obklíčení kostela a zajištění palebného krytí za pomoci kulometů MG-34 z oken protějších domů. První skupina přibližně o 20 německých vojáků, vstoupila do kostela, přičemž je ,,přivítala" palba ze samopalů Sten a výbuchy granátů Adolfa Opálky, Jana Kubiše a Josefa Bublíka, jež byli nad Němci ve výhodě díky převýšení, když na ně stříleli z patra kostela. Byly následně odraženy i další dva pokusy Němců o proniknutí do kostela. Odpor těchto tří mužů skončil až po třech hodinách, když jim došly náboje.

Záběr z ulice. Zde jsou patrné hadice, jimiž se Němci pokusili parašutisty vyplavit.

Adolf Opálka nakonec s těžkými zraněními, způsobenými německou palbou, ukončil svůj život výstřelem do spánku ze své pistole. Bublík se pokusil o totéž, ale Němcům padl do rukou ještě krátce před smrtí, zemřel až při převozu do nemocnice. Jediný ze sedmi parašutistů, kteří se zde skrývali, Jan Kubiš, byl tak těžce zraněný z toho boje, že nemohl ani spáchat sebevraždu, ten padl do rukou Němců živý, ale rovněž zemřel při převozu do nemocnice.


1) Fotografie zábradlí balkónu, odkud vedli parašutisté Opálka, Kubiš a Bublík palbu na Němce, pronikající do kostela.
Dodnes jsou patrné na zábradlí stopy po palbě německých vojáků.
2) Vstup do krypty.

Zbylí parašutisté se ukrývali ve kryptě kostela, mezi hroby. Zde se neúspěšně snažili prorazit únikovou cestu směrem do kanalizace. Vedl tam přístup pouze malým větracím ze západní části kostela a okýnkem z ulice. Opět se Němci pokusili apelovat na parašutisty a jejich beznadějnou situaci. Odpovědí jim byla palba ze samopalu okýnkem ven. Po neúspěchu plynových slzných granátů, které byly parašutisty opět vyházeny Němcům pod nohy. Současně se německým vojákům podařilo objevit i vchod do krypty. Jeden voják se spustil na provaze, ale následně byl svými kolegy vytažen s prostřílenými nohami.
Němci ze zoufalství zavolali i pražské hasiče, jež se pokusili parašutisty vyplavit. Hasičům se podařilo sebrat parašutistům jednu z mála výhod, žebřík, kterým se dostávali k okénku. Hasiči opět vstrčili hadice okénkem do krypty a opět zapnuly vodu. Zevnitř se po pár minutách ozvalo několik výstřelů. Zbylí parašutisté spáchali sebevraždu.
Německé ztráty během boje se sedmi parašutisty, jež obětovali svůj život v boji proti nacistům, nejsou známé.

3. září 1942 odsoudil stanný soud v Praze biskupa Gorazda, předsedu sboru starších pravoslavné církve J. Sonnevenda, faráře V. Čikla a kaplana V. Petřeka k trestu smrti.


J. Kubiš, J. Gabčík


J. Valčík, A. Opálka



J. Bublík, J. Hrubý, J. Švarc


Jozef Gabčík-nar. 8.4.1912-padl při bitvě v kostele 18.6.1942
Jan Kubiš-nar. 21.6.1913-padl při bitvě v kostele 18.6.1942
Josef Valčík -nar. 2.11.1914-padl při bitvě v kostele 18.6.1942
Adolf Opálka-nar. 4.11.1915-padl při bitvě v kostele 18.6.1942
Josef Bublík-nar. 12.2.1920-padl při bitvě v kostele 18.6.1942
Jan Hrubý-nar. 4.3.1915-padl při bitvě v kostele 18.6.1942
Jaroslav Švarc-nar. 11.5.1914-padl při bitvě v kostele 18.6.1942


Zdroje:
Publikace:
Dva proti říši - Jiří Šulc
Kronika druhé světové války*
(*nakl. Fortuna Print)

Internet:
lib.cas.cz
toulavakamera.ct24.cz
Wikipedie
radio.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat