http://www.martinfrost.ws/htmlfiles/june2009/port-en-bessin.jpg
Obec Port en Bessin se nachází v normandské oblasti ve francouzské Normandii. V červnu roku 1944 se obec objevila v pásmu bojů, uprostřed mezery mezi britským a americkým sektorem o délce 16km. Jelikož by tato mezera mohla poskytnout německým obráncům boční výchozí bod pro budoucí protiútoky, bylo rozhodnuto o obsazení nejen malého přístavu, ale i celého městečka.
Před rokem 1944 se jednalo o malý rybářský přístav s dřevěným molem západně od Arromanches. V plánech spojenců se jednalo o hraniční bod mezi vyloďovacími sektory Britů a Američanů. Jelikož hrozilo možné promíchání jednotek, byly přesně vytyčené hranice, ke kterým se ani jedna strana moc nehrnula z obav možného překročení a zkomplikování postupu. Z tohoto důvodu ovšem vyvstala obava, že by této mezery mohly využít německé jednotky k protiútoku do bočních sestav vyloďujících se spojeneckých sil.
Bylo proto rozhodnuto o jeho obsazení a udržení před nepřítelem. Jeho obsazením bylo pověřeno 47.komando královského námořnictva (47. Marine Commandos Royal), jež postupovalo z pláže Gold. Jen pro zajímavost, tato jednotka neměla přistání zrovna nejlehčí, když bylo jeho 16 vyloďovacích člunů poškozeno. K večeru 6.června se Britové, po bitvě u La Rosiére zakopali na kótě 72, vyvýšeniny asi 2 km od cíle svého útoku.
Během vylodění došlo k problémům, když komando přišlo při vyloďování o dva minomety, část pěchotní výzbroje a někteří dokonce i o části uniforem. Navíc vylodění se neobešlo ani beze ztrát na personálu.
http://blog.idnes.cz/blog/12320/272144/13m.jpg
Přístav Port en Bessin se nacházel mezi obcemi Arromanches (8) a Langues (9)
V úvahu přicházelo i vylodění z moře, jenže na molech byly umístěny dva 20 mm protiletecké flaky a svahy nad zátokou ovládaly betonové pevnosti. Na blízkých plážích bylo rovněž v souladu s rozkazem vrchního velitele skupiny B Erwina Rommela rozmístěno velké množství protitankových překážek, ostnatého drátu a betonových hrází, bohatě doplněno minami různých druhů. V případě vylodění z moře tedy vyvstávala obava, že by mohl být výsadek odražen s velkými ztrátami na straně útočníků. Přestože comando tuto možnost nacvičovalo přes 18 měsíců, její velitel, podplukovník Phillips, považoval tento scénář za sebevraždu. Proto došlo k plánu vést útok z pevniny.
Noc v liniích, vzdálených 2 km od přístavu, přečkali v poklidné atmosféře normandského léta. Ráno vyrazili, doplněni o dva zajaté německé vojáky z noční přestřelky, jež jim dělali průvodce, směrem k přístavu. Nad ránem bezpečně překonali vnější obranu, ovšem když slézali strmé svahy, snesla se na ně palba lodí vybavených Flaky, jež nebyly v přístavu očekávány. Německé ostřelování mělo za následek jednoho mrtvého, 17 raněných a jednoho zajatého -George Amose. Komando se tak ocitlo ve svízelné situaci, když bylo již prozrazeno a bylo v počtu zbraní, proviantu i mužstva mnohem slabší než německý protivník. Navíc se projevovala únava, což se není co divit, když někteří vojáci naspali za dva dny pouhé dvě hodiny.
,,Když mě zajali, staral jsem se o zraněného, proto si Němci mysleli, že jsem zdravotník a nic nenasvědčovalo, že jsem příslušník komanda, proto mě nezastřelili. Dali mi šálek kávy a druhého dne jsem se dočkal osvobození."
Situace se jevila jako beznadějná, když se skoro vyřešila sama. Jedna z hlídek komanda totiž objevila nehlídanou cestu z východní strany. Pod rouškou tmy tudy zaútočila skupina 25 mužů, která se vyškrábala do kopce potichu jako myši, poté ve velkém stylu začali za běhu pálit přesně ve stylu komanda. Mnoho obránců bylo z tohoto útoku a jeho prudkosti ochromeno a vzdalo se.
Německá posádka nakonec kapitulovala 8.června ve 4 hodiny ráno a do britského zajetí padlo 300 německých zajatců. Úlohu přístavu si lze domyslet už jen z následujících údajů - během západního tažení zde bylo vyloženo přes 400 velkých výsadkových lodí a bylo zde položeno plynové potrubí pro přísun z Británie na kontinent - bylo ho přesunuto několik miliónů galonů.
K zajímavostem přístavu patří i to, že jeho největší ,,sláva" vznikla až po válce a to díky filmu ,Nejdelší den´, kdy zde byla natočena scéna bojů o kasino v Quistreham - na okraji pláže byla postavena v hodnotě 12 000 liber maketa kasina s těžkým kanónem v suterénu. Nakonec budova padla k zemi.
Zdroje:
bunkersite.com
wwiithenandnow.com
47commando.org.uk
normandie44lamemoire.com
www.martinfrost.ws
Žádné komentáře:
Okomentovat